W Stalowej Woli

Zabraknie miejsc w stalowowolskich przedszkolach

Zabraknie miejsc w stalowowolskich przedszkolach

Ile będzie wolnych miejsc w stalowowolskich publicznych przedszkolach we wrześniu? Tego dokładnie nie wiadomo. Na pewno będzie około 100, a być może nawet 160.  W niektórych przedszkolach nie powstaną oddziały dla trzylatków.

Około 100 sześciolatków zostało w ubiegłym roku odroczonych od obowiązku szkolnego. Teraz mają 7 lat, więc muszą iść do szkoły. Zatem ta setka miejsc na pewno się zwolni. Ponadto, z ankiety, którą przeprowadził Urząd Miasta wynika, że około 59 sześciolatków pójdzie do pierwszych klas. Jednakże są to wstępne deklaracje rodziców, które do niczego nie zobowiązują. Jeśli podtrzymają swoją wstępną decyzję, to w przedszkolach będzie około 160 wolnych miejsc.
Sytuacja ta wynika z tego, że weszły w życie nowe przepisy, został zniesiony obowiązek szkolny dla sześciolatków. A rok wcześniej to właśnie maluchy w tym wieku szły do szkoły.

Ten rok będzie zatem wyjątkowy dla przedszkoli, gdyż praktycznie dzieci w czerwcu nie opuszczą tych placówek. Zatem w przedszkolach zwolni się niewiele miejsc. Z danych magistratu wynika, że w placówkach będę wolne jedynie pojedyncze miejsca,  średnio w placówkach zwolni się od około 9 do kilkunastu miejsc.  W niektórych przedszkolach zatem w ogóle nie powstaną oddziały dla trzylatków.

Warto wspomnieć, że w poprzednich latach, średnio z przedszkoli odchodziło 350 – 400 maluchów, czyli cały rocznik. Natomiast w poprzednim roku, kiedy sześciolatki szły obowiązkowo do szkoły, to 1,5 rocznika. Wszystkich miejsc w przedszkolach publicznych w Stalowej Woli jest około 1360.

Teraz zatem powstaje problem, gdyż do placówek tych zostanie przyjętych niewiele dzieci, tylko w nielicznych zostaną utworzone  grupy dla trzylatków. Zatem rodzice tych maluchów będą musieli pomyśleć nad inną opieką dla nich.
Warto dodać, że w Stalowej Woli jest jeszcze 8 niepublicznych przedszkoli, w których realizowana jest opieka wychowawcza, a także jeden oddział przedszkolny w szkole społecznej dla 5 i 6-latków.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oddział Neonatologiczny w Stalowej Woli ma nowego szefa

stw24.pl20 kwietnia 2021

Oszustwa na spis powszechny- Nie daj się oszukać !

stw24.pl20 kwietnia 2021

“Motyle” coraz wyżej w punktacji drużynowej

stw24.pl20 kwietnia 2021

11 czerwonych serc stanie w Powiecie Stalowowolskim

stw24.pl19 kwietnia 2021

Ochronne szczepienia lisów wolno żyjących

stw24.pl19 kwietnia 2021

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021