W Stalowej Woli

Zaczytani jak stalowowolanie w październiku

Zaczytani jak stalowowolanie w październiku

Ponad 4,5 tysiąca osób uczestniczyło w XI Stalowowolskich Dniach Książki „Zaczytany październik”. Miejska Biblioteka Publiczna na trwające miesiąc święto książki przygotowała dla swoich czytelników 160 wydarzeń, imprez czy zajęć kulturalno – edukacyjnych.

– Coroczna akcja popularyzuje książki, czytelnictwo i samą bibliotekę w lokalnym środowisku i ma za cel integrować osoby w różnym wieku. W ofercie Biblioteki Głównej i czterech filii znalazły się propozycje dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Do współpracy zaproszono stalowowolskie szkoły i przedszkola, których wychowankowie z zaangażowaniem włączyli się w „Zaczytany październik” i byli najliczniejszą grupą korzystającą z atrakcji Stalowowolskich Dni książki. Sporo wydarzeń przygotowaliśmy też dla młodzieży i dorosłych użytkowników – mówi Ewa Biały, dyrektor MBP im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli.

Były na przykład dwa kiermasze książek, zawsze cieszące się sporą popularnością wśród mieszkańców miasta i powiatu. Tym razem, oprócz biblioteki przy ul. ks. J Popiełuszki, była możliwość zakupu tanich książek w filii nr 2 przy ul. Siedlanowskiego. W siedzibie głównej MBP dostępna była wystawa „Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza” – wśród ekspozycji znalazło się 12 plansz dotyczących życia pisarza i jego twórczości, książki na ten temat oraz kopie okładek i stron tytułowych przekładów „Quo vadis” w oryginalnych językach m.in. esperanto, chińskim, japońskim, arabskim. Ponadto, chętni mogli obejrzeć polskie wydania powieści z czasów Nerona oraz kopię komiksu holenderskiego. Materiały wystawowe pochodziły z Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Wystawę odwiedziło 600 osób w różnym wieku; uczniowie dodatkowo skorzystali z zajęć literackich dotyczących autora. W ramach XI Stalowowolskich Dni Książki odbyła się promocja tomiku Elżbiety Ferlejko „Jestem spod róży Jestem z podróży”, stalowowolska biblioteka gościła też Michała Zawadkę, autora książek dla dzieci i młodzieży. Tematem ciekawych warsztatów, jakie przygotował Zawadka była historia pisma i komunikacji. Blisko 500 prac wpłynęło zaś, na XXI edycję konkursu plastycznego Ekslibris pt. „Eko-segregacja”. Najlepsze kilkadziesiąt prac nagrodzono elektronicznymi gadżetami. Bibliotekarze czytali również dzieciom książki. Ciekawych historii z książek wysłuchało w sumie 1200 dzieci.

Lokalne przedszkola oraz szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadpodstawowe chętnie korzystały z możliwości zwiedzenia obiektów biblioteki na terenie miasta. Coraz częściej pojawiają się szkoły spoza powiatu stalowowolskiego, zainteresowane nowym budynkiem Biblioteki Głównej. Wycieczki do biblioteki są okazją do zapoznania nowych użytkowników z zasadami obowiązującymi w poszczególnych agendach, księgozbiorem i oferowanymi usługami. Z takiej formy upowszechniania czytelnictwa skorzystało blisko 200 osób.

MBP przygotowała dla swoich młodych oraz przyszłych czytelników różne zajęcia edukacyjne, sporym powodzeniem cieszyła się przygotowana przez wszystkie placówki impreza „90. urodziny Kubusia Puchatka”.

17

16-001

16

04-001

02

01-001

źródło: MBP Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021