kultura i rozrywka

Zajrzyj do niezwykłego świata gadów

Zajrzyj do niezwykłego świata gadów

13 marca – 5 czerwca 2016 roku w Stalowej Woli

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
ul. Sandomierska 1

Anakonda zielona, krokodyl nilowy, waran indyjski, boa dusiciel – te i wiele innych zwierząt będzie można zobaczyć na wystawie Świat gadów prezentowanej w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Tym razem zapraszamy na wyprawę w fascynujący świat, gdzie kilkadziesiąt eksponatów, w tym okazy gadów zaprezentowanych na ekspozycji, zostanie udostępnionych przez Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie. Ten bogaty zbiór zawiera zarówno okazy i modele prehistoryczne, jak i współczesne przykłady tych zwierząt. Wystawa będzie niewątpliwie atrakcją dla miłośników przyrody, przybliżając tajemnicze życie współczesnych gadów oraz ich prehistorycznych przodków – dinozaurów.

Gady to gromada zwierząt, które wciąż nas zadziwiają i zaskakują swoją naturą. Zarówno te żyjące współcześnie, jak i prehistoryczne giganty wzbudzają wiele emocji i ciekawość człowieka. Opanowały prawie wszystkie kontynenty, co świadczy o ich umiejętności przystosowania się do bardzo skrajnych warunków. Gady z całego świata prezentowane będą w kilku modułach wystawowych w podziale na obszary ich występowania, w scenerii znakomicie oddającej środowisko naturalne. Zwiedzający będą mogli dotknąć wylinki węża, zobaczyć z bliska skorupę żółwia lamparciego i łapę krokodyla oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek o prehistorycznych olbrzymach, ale także zobaczyć ogromną czaszkę krokodyla kredowego Steneosaurusa, czaszki labiryntodontów i inne ślady ewolucji gadów. Na wystawie przedstawieni zostaną też niezwykli gadzi „rekordziści”, jak choćby najdłuższy wąż, największa jaszczurka, najdłuższe zęby jadowe czy największy gad w historii Ziemi.

GADY_BANER

Ekspozycji towarzyszy bogata oferta edukacyjna przygotowana dla dzieci i młodzieży szkolnej, dorosłych, a także osób niepełnosprawnych. Zajęcia przygotowane dla szkół będą miały charakter interaktywny i zobrazują wiele tematów podejmowanych na lekcjach przyrody i biologii. W propozycjach warsztatowych znalazły się zajęcia dla wszystkich szkolnych grup wiekowych.

Także dla rodzin zostały przygotowane kreatywne zajęcia artystyczne, gry i zabawy oraz animacje i filmy, które ułatwią poznanie świata gadów również najmłodszym. Częścią wystawy będzie strefa edukacyjna, gdzie do dyspozycji zwiedzających obok gier, zabaw, łamigłówek, będą projekcje filmowe i nowatorskie formy edukacyjne – animacje multimedialne i podłoga interaktywna.

Wystawę przygotowało Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie. Kurator wystawy: prof. W. Krzemiński, współpraca A. Garbula – Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie

W tym samym terminie zapraszamy też na wystawę archeologiczną, na której po raz pierwszy w bardzo szerokim wyborze zostaną zaprezentowane zabytki ukazujące fenomen tarnobrzeskiej kultury łużyckiej.
Na wystawie zostaną wyeksponowane m.in. zabytki pochodzące z wykopalisk w Pysznicy, gdzie w roku 1974, podczas budowy drogi ze Stalowej Woli, odkryto pozostałości po wielkim cmentarzysku. Zgromadzone na ekspozycji zabytki pozwalają nam na bardzo dobre poznanie życia codziennego i zwyczajów pogrzebowych społeczności, której członkowie zostali tam pochowani.

Wystawa zaprezentuje niemal 150 eksponatów, będzie to m.in. ceramika grobowa: popielnice i inne naczynia tzw. przystawki, unikalne profilowane naczynia wazowate określane mianem waz nadsańskich, charakteryzujące się specyficznym kształtem i bogactwem ornamentyki, kolekcja Wystawie towarzyszą specjalnie przygotowane filmy oraz bogata oferta edukacyjna.

źródło: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021

Wycieczka autobusowa – „Bliskie spotkania z architekturą”

stw24.pl29 lipca 2021

Grali o Puchar Starosty

stw24.pl29 lipca 2021

Onko Tour – Rowerem po zdrowie

stw24.pl28 lipca 2021

Stalowa Wola uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych

stw24.pl20 lipca 2021

Świetlica w Korabinie zyskuje nowy wygląd

stw24.pl17 lipca 2021