kultura i rozrywka

Zajrzyj do niezwykłego świata gadów

Zajrzyj do niezwykłego świata gadów

13 marca – 5 czerwca 2016 roku w Stalowej Woli

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
ul. Sandomierska 1

Anakonda zielona, krokodyl nilowy, waran indyjski, boa dusiciel – te i wiele innych zwierząt będzie można zobaczyć na wystawie Świat gadów prezentowanej w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Tym razem zapraszamy na wyprawę w fascynujący świat, gdzie kilkadziesiąt eksponatów, w tym okazy gadów zaprezentowanych na ekspozycji, zostanie udostępnionych przez Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie. Ten bogaty zbiór zawiera zarówno okazy i modele prehistoryczne, jak i współczesne przykłady tych zwierząt. Wystawa będzie niewątpliwie atrakcją dla miłośników przyrody, przybliżając tajemnicze życie współczesnych gadów oraz ich prehistorycznych przodków – dinozaurów.

Gady to gromada zwierząt, które wciąż nas zadziwiają i zaskakują swoją naturą. Zarówno te żyjące współcześnie, jak i prehistoryczne giganty wzbudzają wiele emocji i ciekawość człowieka. Opanowały prawie wszystkie kontynenty, co świadczy o ich umiejętności przystosowania się do bardzo skrajnych warunków. Gady z całego świata prezentowane będą w kilku modułach wystawowych w podziale na obszary ich występowania, w scenerii znakomicie oddającej środowisko naturalne. Zwiedzający będą mogli dotknąć wylinki węża, zobaczyć z bliska skorupę żółwia lamparciego i łapę krokodyla oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek o prehistorycznych olbrzymach, ale także zobaczyć ogromną czaszkę krokodyla kredowego Steneosaurusa, czaszki labiryntodontów i inne ślady ewolucji gadów. Na wystawie przedstawieni zostaną też niezwykli gadzi „rekordziści”, jak choćby najdłuższy wąż, największa jaszczurka, najdłuższe zęby jadowe czy największy gad w historii Ziemi.

GADY_BANER

Ekspozycji towarzyszy bogata oferta edukacyjna przygotowana dla dzieci i młodzieży szkolnej, dorosłych, a także osób niepełnosprawnych. Zajęcia przygotowane dla szkół będą miały charakter interaktywny i zobrazują wiele tematów podejmowanych na lekcjach przyrody i biologii. W propozycjach warsztatowych znalazły się zajęcia dla wszystkich szkolnych grup wiekowych.

Także dla rodzin zostały przygotowane kreatywne zajęcia artystyczne, gry i zabawy oraz animacje i filmy, które ułatwią poznanie świata gadów również najmłodszym. Częścią wystawy będzie strefa edukacyjna, gdzie do dyspozycji zwiedzających obok gier, zabaw, łamigłówek, będą projekcje filmowe i nowatorskie formy edukacyjne – animacje multimedialne i podłoga interaktywna.

Wystawę przygotowało Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie. Kurator wystawy: prof. W. Krzemiński, współpraca A. Garbula – Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie

W tym samym terminie zapraszamy też na wystawę archeologiczną, na której po raz pierwszy w bardzo szerokim wyborze zostaną zaprezentowane zabytki ukazujące fenomen tarnobrzeskiej kultury łużyckiej.
Na wystawie zostaną wyeksponowane m.in. zabytki pochodzące z wykopalisk w Pysznicy, gdzie w roku 1974, podczas budowy drogi ze Stalowej Woli, odkryto pozostałości po wielkim cmentarzysku. Zgromadzone na ekspozycji zabytki pozwalają nam na bardzo dobre poznanie życia codziennego i zwyczajów pogrzebowych społeczności, której członkowie zostali tam pochowani.

Wystawa zaprezentuje niemal 150 eksponatów, będzie to m.in. ceramika grobowa: popielnice i inne naczynia tzw. przystawki, unikalne profilowane naczynia wazowate określane mianem waz nadsańskich, charakteryzujące się specyficznym kształtem i bogactwem ornamentyki, kolekcja Wystawie towarzyszą specjalnie przygotowane filmy oraz bogata oferta edukacyjna.

źródło: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ruszyła 14. edycja Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2020”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci

stw24.pl8 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Stowarzyszenie PANDOZ realizuje budowę placu zabaw w Antoniowie

stw24.pl6 kwietnia 2021

Konkurs plastyczny dla dzieci pn. “bezpieczeństwo oczami pierwszoklasisty”

stw24.pl6 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Ruszyły zapisy do ogólnopolskich konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich.

stw24.pl25 marca 2021