W powiecie

Zaklików – Truskawiec – Młodzież na tropie wspólnego dziedzictwa

Zaklików – Truskawiec – Młodzież na tropie wspólnego dziedzictwa

“Polsko-ukraińska młodzież na tropie wspólnego dziedzictwa kulturowego”
W dniach od 1 sierpnia do 22 września 2020 r. realizowane były działania w ramach projektu pn. “Polsko-ukraińska młodzież na tropie wspólnego dziedzictwa kulturowego”. Projekt,  realizowany przez Stowarzyszenie Ziemi Zaklikowskiej im. Anny Nagórskiej i Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie razem z partnerską Szkołą Nr 3 w Truskawcu został dofinansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży (PURWM) Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Mimo utrudnień z powodu pandemii COVID-19 i braku możliwości bezpośredniego kontaktu, dzięki projektowi można było przedstawić działania
w formie online, wykorzystując różnorodne aplikacje i formy przekazu elektronicznego. Młodzi ludzie wykazywali się dużą pomysłowością, kreatywnością i uzdolnieniami w realizacji projektu.

Młodzież z Zaklikowa fotografowała i filmowała ciekawe miejsca i obiekty Zaklikowa, które następnie udostępniała młodzieży z Truskawca na Ukrainie. Młodzi ludzie z Polski
w wyniku rozmów z seniorami, historykami i na podstawie własnych badań poszukiwali informacji o II Rzeczypospolitej i podjęli próbę wyznaczenia tych elementów dziedzictwa kulturowego, które są wspólne dla Polski i Ukrainy.

W projekcie młodzież wyszukiwała podobieństwa w językach  polskim i ukraińskim,
a także w tańcach i piosenkach. Na podstawie filmów instruktażowych starano się wzajemnie pogłębić znajomość tańców narodowych i piosenek oraz tradycji regionalnych, które następnie prezentowano za pomocą aplikacji internetowych.

Aby partnerom pokazać rodzimą kulturę i tradycję, by przybliżyć regiony, w których żyjemy, młodzież z Zaklikowa odwiedziła te miejsca, w których można odnaleźć ślady przeszłości. W ośrodku w Doboszówce brała udział w warsztatach związanych z dawnym wypiekiem chleba, a w Łążku Garncarskim z tradycyjnym wyrobem garnków. Zwiedziła  Muzeum Wsi Lubelskiej, Kaplicę Świętej Trójcy na Zamku i Starówkę w Lublinie, a także Muzeum Regionalne w Rozwadowie. Z kolei młodzież z Truskawca tropiła ślady przeszłości
i uroki teraźniejszości swojego miasta, odkrywała najpiękniejsze zakątki Drohobycza, Lwowa, zwiedziła skansen Szewczenkowski Gaj i Cmentarz Łyczakowski. Wszystkie te działania dokumentowane były zdjęciami i nagraniami filmowymi, które udostępniano partnerom m.in. na grupie fb Zaklików-Truskawiec. Było to ułatwione dzięki sprzętowi, który mógł być zakupiony w ramach projektu (laptopy, kamery, nośniki zewnętrzne).

Podczas wspólnych poszukiwań młodzi ludzie z Zaklikowa i Truskawca odkryli, że więcej ich łączy niż dzieli. Odnaleźli wiele podobieństw w języku, imionach czy w hymnach narodowych. Doszukali się wspólnych upodobań kulinarnych i podobnych motywów w tańcach i muzyce, a także w zwyczajach i obyczajach. Dla wszystkich młodych osób zbieżne okazały się też problemy i podobne marzenia. Ale co najważniejsze – zarówno młodzież z Zaklikowa, jak i z Truskawca połączyła przyjaźń i szacunek dla wspólnego dziedzictwa kulturowego, które należy pielęgnować. Efektem projektu są nie tylko miłe wspomnienia i wzajemne kontakty, ale i podsumowujący folder oraz film dokumentujący wspólne działania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło U.G. Zaklików

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Nowe 777 potwierdzone zakażenia -16 zachorowań w powiecie , 1 zgon

stw24.pl22 października 2020

W wybranych stacjach kontroli, światła w aucie sprawdzisz za darmo

stw24.pl22 października 2020

Nowe 881 zakażenia na Podkarpaciu – 14 w powiecie stalowowolskim

stw24.pl21 października 2020

Patriotyczne śpiewanie online w muzeum

stw24.pl21 października 2020

Starorzecze w Przyszowie – postęp prac

stw24.pl20 października 2020

77. rocznica dwóch niemieckich egzekucji

stw24.pl20 października 2020

Skandal w Szpitalu, personelowi nie robią badań.

stw24.pl20 października 2020

Zmarł br. Sebastian

stw24.pl20 października 2020
koronawirus

Koronawirus – 31 osób zakażonych w powiecie , trzy zgony

stw24.pl20 października 2020