Fotorelacje

Założenie firmy w 15 minut? Tak, to jest możliwe

Założenie firmy w 15 minut? Tak, to jest możliwe

Rozpoczęcie własnego biznesu wbrew pozom wcale nie musi być takie trudne. O tym można było się przekonać podczas spotkania Startup Mikser, na którym młodzi przedsiębiorcy przedstawiali swoje propozycje na własną firmę, a także dzielili się doświadczeniami w stawianiu pierwszych kroków na polu biznesowym.

Spotkanie odbyło się w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli w ramach programu „Platforma Startowa TechnoparkBiznesHub”, który realizuje stalowowolski Inkubator Technologiczny w kooperacji z Akademicki Inkubatorami Przedsiębiorczości.

Nie płacą ZUS-u

AIP prowadzą programy wsparcia, głównie dla biznesów startujących, w Polsce działają od 2004 roku i zrzeszają 50 inkubatorów, które wspierają w ramach innowacyjnego programu.
Zaczęło się wszytko od idei, aby młodzi ludzie chętnie zakładali własne firmy. Przeanalizowaliśmy dlaczego tak się nie działo. Stwierdziliśmy, że musi powstać prosty program, prostej rejestracji przy ogromnym wsparciu, mentorów, doradców. W taki sposób, przy tego typu wsparciu młodzi ludzie mogą łatwiej wystartować ze swoim biznesem – mówi Sebastian Kolisz, partner zarządzający Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.

Zaznacza, że API udało się zrealizować program reinkubacji, którego głównym atutem jest to, że dana osoba startująca w biznesie  rejestruje firmę w 15 min.  w dowolnym inkubatorze z sieci inkubatory.pl, nie płaci ZUS-u, nie ma podatku dochodowego. Jest to typ konstrukcji inkubatorów, które mają swoją osobowość prawną, której użyczają startupowcom. Ponadto firmy pomiędzy sobą świadczą usługi, w bardzo prosty sposób rozliczają się kontami wewnętrznymi, a jeżeli świadczą usługę na zewnątrz wystawiają faktury VAT. Mają zapewnioną pełną obsługę księgową, prawną, dostęp do pomieszczeń biurowych, systemów informatycznych do obsługi konta bankowego, faktur, płatności.

– Nasza idea jest prosta, by w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości z sieci inkubatory.pl, każdy mógł przetestować swój pomysł na biznes, w najprostszy, w najtańszy sposób, przy wsparciu kadry inkubatora. Chcemy, by w Polsce zwiększyła się liczba rejestracji biznesów, szczególnie wśród młodych osób. A praktycznie każdą działalność można w ten sposób zarejestrować, wyjątkiem są te, które wymagają wielu pozwoleń – podkreśla Sebastian Kolisz.

Do tej pory AIP pomogły 10 tysiącom osób, tyle firm zarejestrowało się od początku działalności  akademickich inkubatorów, z czego około 7 tysięcy do dziś funkcjonuje na rynku.
Podczas spotkania w Bibliotece Międzyuczelnianej przetrenowały się trzy startupy, czyli pomysły na biznes, które doczekały się realizacji. Każdy z nich był oceniany, a najlepszy powalczy o nominację do tytułu Startup Roku 2016.

Najlepsza była Akademia Druku 3D

Został wybrany pomysł Filipa Zalewskiego – Akademia Druku 3D dla dzieci – warsztaty dla uczniów szkół z zakresu programowania i przygotowania aplikacji pod potrzeby druku 3D.
Wyróżnienia otrzymali:
– Artur Kwiatkowski, Bartłomiej Bętkowski – Elektroniczny portier – urządzenie Elektroniczny portier – urządzenie do zautomatyzowanego pobierania kluczy i kart dostępu do pomieszczeń
Kamil Ziarnowski – English Forge – nowatorska szkoła językowa – nauka języka angielskiego technicznego – specyficznego dla branż przemysłowych dominujących w lokalnym otoczeniu.

Kolejne spotkanie w ramach projektu stalowowolskiego Inkubatora Technologicznego odbędzie się w niedzielę 19 czerwca i będzie miało formę startupowego śniadania . Jak zapowiadają organizatorzy jego konwencja będzie bardzo zaskakująca. Miejsce będzie podane wkrótce.


Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Fotorelacje

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

“Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

“Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

stw24.pl24 marca 2020

Koronowirus-kolejna ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

stw24.pl20 marca 2020

W niedzielę transmisja mszy z Klasztoru Kapucynów

stw24.pl13 marca 2020