kultura i rozrywka

Wieczór autorski Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm

Wieczór autorski Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli zaprasza na wieczór autorski z pisarka Aleksandrą Ziółkowską – Boehm, ostatnią asystentką Melchiora Wańkowicza. Na spotkanie zapraszamy do budynku przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, we wtorek, 26 maja, na godzinę 18.00 (sala spotkań nr 2, II piętro).

Aleksandra Ziółkowska utrzymuje żywe kontakty z pracownikami MBP, a choć mieszka na stałe w USA, w Wilmington w stanie Delaware, niezmiernie interesuje się Stalową Wolą, tym jak rozwija się miasto opisane przez Wańkowicza.

W 2001 roku otrzymała Złoty Exlibris Książnicy Pomorskiej, w 2006 amerykańską doroczną nagrodę stanu Delaware w dziedzinie literatury (creative non-fiction). Wśród jej książek są publikacje poświęcone życiu i twórczości Melchiora Wańkowicza (Pisarz zapisał jej swoje archiwum i zadedykował drugi tom Karafki La Fontaine’a): Blisko Wańkowicza, Na tropach Wańkowicza, Proces 1964 roku Melchiora Wańkowicza.

plakat_ziolkowska

Są także opowieści oparte na współczesnej polskiej historii, takie jak: Z miejsca na miejsce, Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego Krzyża (która otrzymała nagrodę najlepszej książki roku 2006 londyńskiego Związku Pisarzy na Obczyźnie, a także Nagrodę Literacką Związku Pisarzy Polskich 2007). Inne książki to m.in. Dreams and Reality, The Roots Are Polish, Moje i zasłyszane, Kanada, Kanada, Amerykanie z wyboru, Korzenie są polskie, Nie tylko Ameryka, Podróże z moją kotką, Nie minęło nic, prócz lat (z Szymonem Kobylińskim).

Swoje życie opisała w barwnej autobiografii Ulica Żółwiego Strumienia. Ostatnio wydane książki to: Otwarta rana Ameryki, Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon i Na tropach Wańkowicza po latach. W USA: Open Wounds – A Native American Heritage, On the Road with Suzy: >From Cat to Companion.

Obecnie pisarka przebywa w Polsce. Spotkała się z czytelnikami w Warszawie, Częstochowie, 25 maja będzie obecna na rozdaniu nagród radiowych „Melchiory” w Programie 3 Polskiego Radia. A 26 maja przyjedzie do Stalowej Woli.

źródło: MBP w Stalowej Woli

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w kultura i rozrywka

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021

Premiera filmu „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola”

stw24.pl10 czerwca 2021

Same sukcesy Zespołu Tanecznego “KIK” z Pysznicy

stw24.pl10 czerwca 2021

Bibliotekarze chcą urządzić patio

stw24.pl9 czerwca 2021

Zapisz dziecko na „Wakacje w bibliotece”

stw24.pl7 czerwca 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl1 czerwca 2021

Parking przy MOSiR otwarty

stw24.pl1 czerwca 2021
nowa deba czołgi

Głośne badania w okolicach miasta

stw24.pl1 czerwca 2021

Rowery od Huty dla wychowanków Domu Dziecka

stw24.pl31 maja 2021