Fotorelacje

Zapustnicy zakończyli karnawał

Zapustnicy zakończyli karnawał

Bez tego barwnego korowodu wędrującego przez miasteczko, nikt by nie poczuł, że karnawał już dobiegł końca. A mowa „Zapustach”, tradycji, która od kilkudziesięciu lat jest kultywowana w Radomyślu nad Sanem.

We wtorek, poprzedzający Środę Popielcową, mieszkańcy Radomyśla  nad Sanem przebierają się w różne dziwne, barwne stroje, na twarze ubierają maski i wędrują ulicami, odwiedzając różne instytucje, sklepy. Wiele osób corocznie bierze udział w „Zapustach”, często już dużo wcześniej przygotowują przebranie.

To „uliczne przedstawienie” ma też swój scenariusz. Jedna z postaci – Maryna, w ostatnim dniu karnawału, zorientowała się, że najwyższa pora wyjść za mąż. Po znalezieniu kandydata, wraz z całym korowodem udaje się do urzędu stanu cywilnego. W tym momencie, do zabawy przyłączyły się też władze gminy. Wójt Jan Pyrkosz udzielił młodym symbolicznego ślubu, po którym odbyła się krótkie wesele. Następnie zapustnicy odwiedzili bank, posterunek policji, ośrodek zdrowia, aptekę, a na koniec udali się na plebanię do księdza proboszcza Józefa Turonia. I tam był  najważniejszy punkt. Bowiem ksiądz, jak co roku, miał za zadnie rozpoznać przebierańców, co wcale nie było proste, gdyż wszyscy milczeli, tak jak też podczas całego marszu.

Warto jeszcze wspomnieć, że inicjatorką tego korowodu jest Gizela Krajewska, mieszkanka Radomyśla nad Sanem. To u niej w domu wszyscy się zbierają i przebierają. Ona sama również, mimo że ma 96 lat, każdego roku przyłącza się do korowodu. Pani Gizela, bardzo kultywuje lokalną tradycję, zawsze bierze udział w uroczystościach patriotycznych i kościelnych.

Joanna Piechuta

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

“Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

“Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

stw24.pl24 marca 2020

Koronowirus-kolejna ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

stw24.pl20 marca 2020

W niedzielę transmisja mszy z Klasztoru Kapucynów

stw24.pl13 marca 2020