W Stalowej Woli

Zawały leczą na najnowocześniejszym sprzęcie

Zawały leczą na najnowocześniejszym sprzęcie

Po ponad 10 latach wysłużonej pracy stary angiograf odchodzi na emeryturę, jego miejsce zajmuje dużo nowocześniejszy, o znacznie lepszych parametrach. Na tym sprzęcie od maja pracują lekarz na oddziale kardiologii inwazyjnej i angiologii w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Jest to prawdopodobnie najnowocześniejszy angiograf na Podkarpaciu.

Wymiana tego sprzętu była konieczna, gdyż obecny angiograf, który służył ponad 10 lat, czyli od powstania oddziału był wyeksploatowany, były problemu serwisowe, a także pojawiały się coraz częstsze awarie. A urządzenie to jest na co dzień wykorzystywane na oddziale, jest niezbędne do diagnostyki i leczenia chorób naczyń krwionośnych. Dzięki niemu na obrazie można zobaczyć naczynia krwionośne i występujące w nich ewentualne nieprawidłowości. Badanie wymaga podania kontrastu, jest wykonywane głównie w przypadku podejrzenia zwężeń tętnic wieńcowych, ale także aorty, tętnic kończyn dolnych nerkowych, dogłogowych.

Przy użyciu angiografu wykonywane są głownie badania tętnic wieńcowych, tzw. koronarografie, a także zabiegi przezskórne polegające na balkonowym poszerzaniu tętnic, tzw. angioplastyki i wszczepianie stentów.

Te zabiegi bardzo często ratują życie pacjentom, wykonywane są nie tylko planowo, ale też w nagłych przypadkach.

O tym, jak ten sprzęt był eksploatowany świadczy liczba wykonanych badań. W ciągu ponad 10 lat zostało wykonane ok. 14 tys. koronarografii i ok 7,5 tys. angioplastyk wieńcowych.

IMG_0169 (Kopiowanie)

W stalowowolskim szpitalu w pracowni hemodynamiki, rocznie wykonywanych jest ok. 1600 koronarografii oraz ok. 900 angioplastyk. Trzeba zaznaczyć, że lekarze i pielęgniarki w tej pracowni pracują przez całą dobę, to tu trafiają pacjenci z zawałami, a w takich przypadkach każda minuta jest bardzo cenna.

Jak podkreślał Marek Ujda, lekarz kierujący oddziałem, postęp technologiczny w ciągu tych 10 lat był potężny postęp technologiczny, urządzenie to jest znacznie nowocześniejsze, co jest bardzo ważne tak dla pacjentów jak i lekarzy. – Angiograf ten ma detektor cyfrowy nowej generacji, który umożliwia dużo lepsze obrazowanie. Ponadto pomimo najlepszych środków ochrony jakie stosujemy w pracowni, lekarz, pielęgniarki są narażeni na działanie promieni rentgenowskich. System za stosowny w tym urządzeniu pozwala ograniczyć dawkę promieni nawet o 70 proc. – wyjaśnia lekarz.

Ponadto dzięki nowych technologiom czas badania jest krótszy, system cyfrowego przetwarzania obrazu i wizualizacji 3D pozwala na lepszą jakość obrazu i precyzję leczenia.

Koszt zakupu tego sprzętu (leasing ) to ok. 3 mln zł, inwestycję tę w kwocie 500 tys. zł wsparło miasto.

IMG_0177 (Kopiowanie)Na zdjeciu od lewej: lek. Paweł Procnal, lek. Marek Ujda, lek. Paweł Zaremba, radiolog Maria Żukowska.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021