W Stalowej Woli

Zbrojeniówka współpracuje z uczelniami wyższymi

Zbrojeniówka współpracuje z uczelniami wyższymi

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała dziś porozumienie o współpracy z 4 uczelniami wyższymi. Wydarzenie to miało miejsce w Hucie Stalowa Wola, był na nim obecny Bartosz Kownacki Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Porozumienie zawarły: Politechnika Rzeszowska, Politechnika Świętokrzyska, Katolicki Uniwersytet Lubelski , Uniwersytet Technologiczno – Humanistyczny w Radomiu. Uczelnie te będą współpracować z PGZ na rzecz krajowego przemysłu obronnego.

Umowy obejmują głównie wspólne prowadzenie prac rozwojowych z zakresu technologii militarnych. Będą związane zwłaszcza z konstrukcjami i technologiami wykorzystywanymi w innowacyjnych produktach przeznaczonych dla Sił Zbrojnych RP. Dzięki temu uczelnie jeszcze aktywniej zaangażują się w kształcenia specjalistycznych kadr dla polskiego przemysłu obronnego.

Podpisane dokumenty stwarzają podstawę do szerokiej kooperacji. Współpraca będzie realizowana poprzez wspólne prowadzenie prac rozwojowych z zakresu technologii obronnych, ubieganie się o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych, organizowanie staży i praktyk zawodowych w spółkach PGZ.

Umowa zakłada tworzenie nowych kierunków, specjalności, a także studiów dedykowanych potrzebom polskiego przemysłu obronnego i bezpieczeństwa.

Tworzenie platformy do efektywnej współpracy pomiędzy przemysłem i środowiskiem naukowym to jeden z priorytetów Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Liczymy na potencjał polskich pracowników naukowych, inżynierów i projektantów. Chcemy, żeby sprzęt, który trafia na wyposażenie Sił Zbrojnych RP, był w jak największym stopniu oparty na polskiej myśli technologicznej. Jestem przekonany, że zacieśnienie kooperacji pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i światem nauki już w najbliższej przyszłości przyniesie konkretne efekty w postaci niezawodnych, innowacyjnych produktów dla polskich żołnierzy, a także przyczyni się do budowania przewagi konkurencyjnej krajowego przemysłu obronnego – mówi Błażej Wojnicz, prezes zarządu PGZ.

Każda z uczelni ma swój pogram współpracy. Pracownicy naukowi KUL-u będą angażować się w realizację wspólnych prac rozwojowych, dotyczących technologii obronnych. Dokument przewiduje także wsparcie w tworzeniu nowych kierunków i specjalności studiów, dedykowanych również potrzebom formowanych Wojsk Obrony Terytorialnej.

Politechnika Rzeszowska będzie realizować prace rozwojowe, dotyczące m.in. projektów lotniczych, kosmicznych i satelitarnych, a także związanych z obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową, systemami dowodzenia, bronią strzelecką, artyleryjską i rakietową. Naukowcy politechniki będą także wspierać polski przemysł obronny w dziedzinie innowacyjnych technik elektronicznych.

Umowa podpisana z Politechniką Świętokrzyską przewiduje wspólne prowadzenie prac rozwojowych związanych z systemami naprowadzania, dynamiką i sterowaniem obiektami ruchomymi, innowacyjnymi technologiami wytwarzania oraz nowoczesnymi materiałami. Współpraca będzie dotyczyć także prac nad wykorzystaniem kompozytów, np. tzw. „pianki metalicznej”. W planach jest również utworzenie Centrum Badań Uzbrojenia Bezzałogowych Obiektów Ruchomych (CBUBOR), które będzie stanowić zaplecze dla spółek obronnych skonsolidowanych w PGZ.

Natomiast Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu oferuje PGZ możliwości swojego wydziału mechanicznego w obszarach technologicznym, ogólnoinżynierskim, diagnostyki i eksploatacji pojazdów samochodów oraz badań fizycznych. A wydział transportu i elektroniki dysponuje również potencjałem z zakresu prac badawczych i wdrożeniowych w zakresie prototypowania elektroniki, elektrotechniki i napędów elektrycznych, oprogramowania w systemach robotyki, badań niezawodności oraz bezpieczeństwa systemów technicznych.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Ostatnie pożegnanie Janusza Pikulskiego

stw24.pl23 września 2021

Noc spisowa w Urzędzie Miasta

stw24.pl23 września 2021

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021