W powiecie

Zbydniowski przedszkolak w Puszczy Sandomierskiej – poznaje, uczy się i już sporo wie

Zbydniowski przedszkolak w Puszczy Sandomierskiej – poznaje, uczy się i już sporo wie

Dzieci z Publicznego Przedszkola w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zbydniowie od lutego do czerwca 2007 uczestniczą w projekcie „Przedszkolak w Puszczy Sandomierskiej – poznaję, uczę się, wiem”.

Projekt dla przedszkolaków to inicjatywa Stowarzyszenia „Dar Serca” w Zbydniowie. Zostało ono laureatem konkursu Fundacji BGK w programie „Na dobry początek!”. W 9. edycji konkursu granatowego Fundacja BGK nagrodziła 60 projektów, w tym jedynie 4 w województwie podkarpackim, wyrównujących szanse edukacyjne dzieci pochodzących z obszarów wiejskich i małych miejscowości. Zbydniowskie stowarzyszenie na realizację pomysłu „Przedszkolak w Puszczy Sandomierskiej – poznaję, uczę się, wiem” otrzymało 10 tys. zł wsparcia. W projekt włączyła się także gmina Zaleszany, przekazują 2 tys. zł na ten cel.

Do tej pory przedszkolaki i ich rodzice uczestniczyli już w warsztatach „Zdrowe gotowanie”. Podczas nich uczyli się, jak przyrządzać proste, ale zdrowe i smaczne posiłki. W ramach dotychczasowych działań odbyło się również spotkanie z dietetykiem. Warsztat ten miał podwójną grupę odbiorców: dzieci oraz ich rodziców i dziadków. O ile w przypadku maluchów warsztaty polegały na przekazaniu podstawowych informacji dotyczących zdrowego odżywiania się, to w przypadku rodziców prócz prelekcji była również praktyczna możliwość odbycia indywidualnego badania przy pomocy analizatora składu ciała. Dzięki specjalnemu wydrukowi każdy z rodziców mógł poznać swój wiek biologiczny, skład i analizę masy własnego ciała oraz wysłuchać porad specjalisty odnośnie ewentualnie proponowanych zmian wpływających na zmniejszenie tkanki tłuszczowej czy wzmocnienia mięśni.

Dodatkowo przedszkolaki wzięły już udział w dwóch wycieczkach. Pierwsza z nich odbyła się do Nowej Dęby. Celem wyjazdu było poznanie zasad funkcjonowania gabinetu weterynaryjnego oraz podpatrzenie tajników służby żołnierskiej oraz strażackiej. Dzieci odwiedziły Gabinet Weterynaryjny „Pod Lipami”, którego właścicielem jest Piotr Pastuła. Dla przedszkolaków była to niepowtarzalna okazja i możliwość zapoznania się z elementarnymi zasadami pielęgnacji czworonogów, posłuchania bicia serca psa czy obejrzenia aparatury do wykonywania badania USG. Dzieci odwiedziły również hotel dla zwierząt. Wyjazd do Nowej Dęby to również edukacyjna wizyta studyjna małych uczestników projektu w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Dzięki uprzejmości mjr. Waldemara Długosza mogły poznać codzienną służbę żołnierską, obejrzeć eksponaty militarne i zapoznać się z poligonowym systemem pożarniczym.

Maluchy uczestniczące w projekcie poznają także zawody, ludzi związanych pasją z obszarem dawnej Puszczy Sandomierskiej. Przedszkolaki spotkały się dotychczas z leśnikiem, pszczelarzem i myśliwymi z Koła Łowieckiego „Darz Bór” Zbydniów. Zostało ono zorganizowane w osadzie łowieckiej Koła „Darz Bór” w Zaosiu-Obojnej. Prezentacja pasji łowieckich i założeń gospodarki łowieckiej przez myśliwych, prowadzenia upraw leśnych i zarządzania lasami dawnej Puszczy Sandomierskiej przez leśnika, pokazy sokolnicze oraz próby psów myśliwskich, a także gra na rogu – to tylko niektóre elementy tego spotkania. Szczególnie ciekawy element stanowiła pogadanka z lokalnym pszczelarzem. Demonstracja stroju pszczelarskiego, podstawowego ekwipunku oraz pokazanie struktury modelu ula pszczelego dały dzieciom możliwość poznania bartnictwa jako pasji oraz elementu współczesnej i dawnej kultury mieszkańców Puszczy Sandomierskiej.

Ciekawą propozycją dla dzieci były również mini-warsztaty plastyczne połączone z nasadzaniem drzewek. Tym sposobem posadzono około 50 sosen i przy każdej z nich wbito znacznik z imieniem dziecka, które własnoręcznie ją zasadziło. Element ten miał szczególny akcent budowania u najmłodszych wrażliwości na przyrodę, poczucia odpowiedzialności za ochronę środowiska oraz rozbudzania poczucia lokalnej tożsamości przedszkolaków, którzy przecież żyją i żyć będą w Puszczy Sandomierskiej.

Już wkrótce jego uczestnicy projektu odwiedzą Muzeum Regionalne i Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, gdzie poznają tajniki kultury lasowiackiej. Ponadto przed maluchami jeszcze warsztaty recyklingowe, założenie „Ogródka Przedszkolaka”, edukacyjna wizyta studyjna w pracowni garncarskiej w Łążku Garncarskim i wycieczka do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Lasach Janowskich. Dzieciaki już nie mogą się doczekać kolejnych działań, które w atrakcyjny, aktywny sposób rozbudzają w nich ciekawość świata, wychowują i uczą.

źródło: Stowarzyszenie Dar Serca w Zbydniowie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Będzie dalszy ciąg remontu drogi od Chwałowic do Łążka

stw24.pl27 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021