W Stalowej Woli

Zdegradowana zieleń w końcu odżyje?

Zdegradowana zieleń w końcu odżyje?

Ogródek Jordanowski, nadsańskie błonia oraz obszar przy skarpie – to  miejsca w Stalowej Woli od dawna zaniedbane, ale z dużym potencjałem. Te tereny zostały wskazane do programu rewitalizacji obszarów zielonych, na który mają zostać ogłoszone nabory. Stalowa Wola przygotowuje się do wzięcia udziału w tym konkursie. Radni miejscy przeznaczyli na ten cel 120 tys. zł.  

W najbliższym czasie zostaną ogłoszone konkursy na rewitalizację terenów zielonych, jeden dot. zieleni zdegradowanej, drugi odtworzenia terenów zielonych czy tworzenia nowych w mieście.
Jak tłumaczył podczas sesji Rady Miasta prezydent Lucjusz Nadbereżny, jest to dość atrakcyjny konkurs, chociaż bardzo trudny. Przede wszystkim premiowane są duże obszary zieleni, które byłyby objęte nowym zagospodarowaniem.

– W tej chwili przygotowujemy się do opracowania koncepcji w tym zakresie. Dlatego jest konieczność zabezpieczenia środków na prace koncepcyjne i projektowe. Najprawdopodobniej pierwszy nabór zostanie ogłoszony we wrześniu, a możliwe, że drugi będzie powtórzony w styczniu. Ocenialiśmy różne tereny, które mogłyby być w ramach tego projektu wysoko punktowane, biorąc pod uwagę te, które są na terenie miasta do zagospodarowania. Zostały wytypowane trzy miejsca, choć na pewno w Stalowej Woli jest wiele miejsc, które wymagają dość istotnych zmian z punktu widzenia zagospodarowania zielni – wyjaśniał.

park jordanowski

Projekt ten narzuca pewne priorytety, punktację, która musi być wzięta pod uwagę, jeśli miasto chce otrzymać dofinansowanie. Obecnie rozważne są trzy miejsca.  Ogródek Jordanowski – na to miejsce od dłuższego czasu miasto poszukuje projektu unijnego, który pozwoliłby na jego rewitalizację. W tym wypadku mogłoby otrzymać punkty za likwidację asfaltu oraz metalowych elementów starego placu zabaw. Kolejne miejsce, to teren skarpy tzw. kiszka od ul. Działkowej do ul. Czajkowskiego. Jest to piękne miejsce, jeszcze niezagospodarowane, na które jeszcze w 2000 roku były ponoszone pewne nakłady, były koncepcje zagospodarowania i wtedy był umacniany tylko wał.  Trzecie miejsce, to nadsańskie błonia, teren zdegradowany, a właśnie takie są premiowane w programie. W ostatnim czasie miasto otrzymało decyzje o komunalizacji błoni.

Analizowany był także teren Spółdzielni Mieszkaniowej, naprzeciwko Spółdzielczego Domu Kultury, gdzie jest amfiteatr i plac zabaw, jednak nie spełniałby kryteriów programu.
To jest projekt, który wymaga od miasta stworzenia nowej przestrzenni zielonej, w tym również infrastruktury, w założeniach ma to być 30 proc. projektu,  która też musi mieć zielony charakter, np. dachy, ściany, ekrany.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Stalowej Woli

Oddział Neonatologiczny w Stalowej Woli ma nowego szefa

stw24.pl20 kwietnia 2021

Oszustwa na spis powszechny- Nie daj się oszukać !

stw24.pl20 kwietnia 2021

“Motyle” coraz wyżej w punktacji drużynowej

stw24.pl20 kwietnia 2021

11 czerwonych serc stanie w Powiecie Stalowowolskim

stw24.pl19 kwietnia 2021

Ochronne szczepienia lisów wolno żyjących

stw24.pl19 kwietnia 2021

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021