W powiecie

Zdziechowice, Zaklików, a teraz kolej na Lipę

Zdziechowice, Zaklików, a teraz kolej na Lipę

Działania niejawne i na szkodę gminy – taki zarzut postawiło burmistrzowi Zaklikowa Zdzisławowi Wójcikowi, 136 mieszkańców Lipy, którzy byli obecni na zebraniu wiejskim w tej miejscowości.  

Zebranie zostało zwołane w trybie pilnym z inicjatywy Rady Miasta, a dotyczyło próby powołania przez gminę spółki mającej na celu wydobywanie i sprzedaż wody z odwiertu Lipa Zdrój – 1, a także próby likwidacji ośrodka zdrowia w Lipie. Przypomnijmy, że to kolejny ośrodek, po Zdziechowicach, który burmistrz próbuje zlikwidować.

Jednogłośnie opowiedzieli się za doktorem

Lekarz prowadzący ośrodki zdrowia na ternie gminy (w Zaklikowie i w Lipie) dr Ryszard  Staniszewski, dowiedział się, że burmistrz planuje nie przedłużać z nim umowy i wprowadzić zewnętrzną firmę do przychodni w Lipie. Poinformował o tym Radę Sołecką Lipy i poprosił o pomoc w tej sprawie.
Mieszkańcy widząc, jak po reorganizacji nie-funkcjonuje ośrodek zdrowia w Zdziechowicach są przekonani, iż to samo spotka i Lipę.

Jeden z mieszkańców Zdziechowic obecny na zebraniu przypomniał, że jeszcze przed wyborami samorządowymi Zdzisław Wójcik przedstawił dwóch lekarz, którzy mieli od 1 stycznia 2015 roku prowadzić ośrodek w Zdziechowicach. Do tej pory budynek ten stoi pusty, a jedynym efekty reorganizacji opieki medycznej jest kara nałożona na gminę w wysokości dokładnie 53 282 zł, za nielegalną wycinkę drzew i krzewów wokół budynku przychodni.

Po gorącej i burzliwej dyskusji oraz wystąpieniach licznie przybyłych mieszkańców Lipy, a nawet delegacji ze Zdziechowic, odbyło się głosowanie. Mieszkańcy w stosunku głosów 134 za, 1 wstrzymujący się i 1 przeciw,  przegłosowali uchwałę o wydzierżawieniu na kolejne 5 lat przychodni w Lipie doktorowi Staniszewskiemu. Podkreślali, że jest to bardzo dobry i szanowany przez wszystkich lekarz, na którego pomoc zawsze mogą liczyć.
Mieszkańcy zwrócili też uwagę burmistrzowi, że jego zachowanie w tej sprawie jest oburzające. Padały nawet niecenzuralne słowa.
Po głosowaniu Ryszard Staniszewski dziękował wszystkim za okazane zaufanie.

Chcą znać skład osobowy nowej spółki

Kolejnym punktem spotkania była próba powołania przez burmistrza spółki, która miał by się zająć eksploatacją i dystrybucją wody z odwiertu Lipa Zdrój. Trzeba zaznaczyć, że punkt ten został zdjęty dwa dni wcześniej z obrad sesji Rady Miasta, a czujność w tym temacie wykazali przewodniczący rady Mirosław Mach oraz radny z Lipy Dariusz Chmielewski, którzy zauważyli, iż burmistrz nie przeprowadził żadnych konsultacji społecznych. W odpowiedzi burmistrz z uśmiechem na ustach stwierdził. – Bo ja jestem biznesmenem i sam podejmuję decyzje ponosząc ich skutki – co wywołało duże poruszenie, zażenowanie, a zarazem oburzenie, że burmistrz traktuje mieszkańców, w tym swoich wyborców, jak towar na półce w sklepie.

Zdzisław Wójcik argumentował powołanie spółki wyścigiem z firmą Sierra Bravo, która mogła by uprzedzić gminę w staraniach o koncesję. Mieszkańcy Lipy odebrali to jako próbę wywarcia nacisku przez władze, przed przystąpieniem do głosowania w sprawie uchwały dotyczącej spółki. Burmistrz na pytanie mieszkańców, kto zasiądzie w zarządzie tej spółki, powiedział, że nazwiska ma, ale nie ujawni ich. Ponadto zdradził, że siedziba tej spółki będzie w Zaklikowie.
Po ponad dwugodzinnej dyskusji zebranie sołeckie postanowiło odłożyć głosownie nad zgodą na powołanie spółki do momentu, gdy wyjaśni się na jakich zasadach będzie powoływany skład osobowy zarządu  oraz siedziba spółki. Uchwalono, iż radni Lipy, burmistrz, Rada Sołecka, Zarząd Lipa Zdrój oraz wszyscy zainteresowani mieszkańcy przeprowadzą  konsultacje społeczne.. Dopiero wtedy odbędzie się kolejne zebranie w tej sprawie, i to mieszkańcy Lipy, a nie jednoosobowo burmistrz, zadecydują o ewentualnych dalszych krokach w tym temacie. Konkluzja tego punktu był taka, że wszyscy zebrani opowiedzieli się przeciwko pomysłom burmistrza.

Po zakończeniu spotkania licznie zebrani mieszkańcy, dyskutując w grupach, podkreślali, że burmistrz powinien zająć się np. obniżeniem opłaty za śmieci, które ostatnio znaczenie zostały podniesione, a nie szukać wyimaginowanych problemów ze służbą zdrowia czy wyścigu o koncesję z prywatnymi firmami.

32 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Będzie dalszy ciąg remontu drogi od Chwałowic do Łążka

stw24.pl27 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021