kultura i rozrywka

Zielona Stalówka odpowiada Prezydentowi.

Zielona Stalówka odpowiada Prezydentowi.

Dziś do redakcji wpłynęła odpowiedz na oświadczenie prezydenta miasta Lucjusza Nadbereżnego

Stanowisko Zarządu Zielonej Stalówki w sprawie informacji zamieszczonej na portalu Stalowa Wola oficjalny portal miasta.

Pan Prezydent użył w informacji słów „Stowarzyszenie Zielona Stalówka funkcjonujące przy MZK sp. z o. o.”. Zdanie to wprowadza w błąd jakoby bez MZK Stowarzyszenie nie mogło funkcjonować. Stowarzyszenie jest niezależne od MZK, a MZK nie jest jego członkiem. Zarabia na siebie od 2010 roku prowadząc działalność pro środowiskową na terenie całego kraju w tym produkując i wydając filmy i książeczki oraz realizując różnego rodzaju projekty o charakterze edukacyjnym.

Warto zauważyć, że za kadencji obecnych władz Stalowej Woli nie doszło do realizacji żadnego projektu edukacyjnego związanego z ochrona środowiska. Na koniec to stowarzyszenie sfinansowało produkcję drzewka ryzykując własne środki bo przecież mogliśmy grantu nie otrzymać. Pokryliśmy również w części z własnych środków wartość nie odliczonego podatku VAT.

Dwukrotnie zwracaliśmy się z propozycją uregulowania sprawy funkcjonowania drzewka i jedyną odpowiedzią było pismo z dnia 22 czerwca 2017r. Na kolejne pismo z stycznia 2018r nie otrzymaliśmy odpowiedzi rozumiejąc, że stanowisko miasta się nie zmieniło. Nie rozumiem natomiast dlaczego propozycja uregulowania prawnego w postaci umowy jest ofertą skandaliczną. Uregulowanie tego problemu jest wręcz obowiązkiem władz Stowarzyszenia odpowiedzialnego za jego funkcjonowanie. Dodam, że składając naszą propozycję nie określaliśmy żadnej kwoty zapraszając do nawiązania kontaktu, którego Pan Prezydent jak sam przyznaje nie nawiązał. Nadmienię, że mógł zaproponować dzierżawę lub zakup za symboliczne 1 zł i nie było by to niewłaściwe. Oprócz sprawy kosztów jest to również kwestia odpowiedzialności za jego byt w przestrzeni publicznej, za który oprócz stowarzyszenia nikt w tym stanie formalnym nie ponosi odpowiedzialności.

Skierowanie ofert do innych podmiotów jest kontynuacją działalności, którą prowadzi stowarzyszenie. Jesteśmy w stanie wyprodukować każdą ilość drzewek na wzór naszego. Projekt tego drzewka i posiadane przez Stowarzyszenie na własność prawa autorskie oraz fakt, że posiadamy wiedzę jak go zbudować powodują, że prowadzenie produkcji i sprzedaży tego typu instalacji jak stoi w Stalowej Woli może być przedmiotem działalności gospodarczej stowarzyszenia. Skierowane do różnych podmiotów oferty dotyczą właśnie takiej możliwości zarabiania i nie ma tu nic nadzwyczajnego ani niewłaściwego. Prowadzone w 2017r rozmowy z potencjalnymi kontrahentami (nie tylko samorządami) dotyczyły sprzedaży kilku sztuk drzewek.

Potwierdzam, że zwróciliśmy się do Pana Prezydenta z prośbą o wsparcie finansowe w wys. 5000 zł bowiem koszty obsługi (bez ubezpieczenia) rocznie przekraczają kwotę 8 tys. złotych. Otrzymana propozycja dofinansowania kwotą 2,5 tys. zł rocznie jest tylko wzmocnieniem argumentu o konieczności uregulowania funkcjonowania drzewka w przestrzeni publicznej bowiem nie możemy liczyć tylko na łaskę władz miejskich.

Uważam żeby raz na zawsze zamknąć temat drzewka, którego jak pisze Pan Prezydent „dysponentem są mieszkańcy” to właśnie on jako reprezentant mieszkańców i włodarz gminy powinien uregulować formalnie sprawę drzewka przyjmując go na własność gminy lub podpisując umowę kupna, użyczenia lub dzierżawy. Angażowanie drzewka i stowarzyszenia do jakiejś gry politycznej jest niepotrzebne i nie służy stowarzyszeniu, którego dotychczasowa wieloletnia cicha i korzystna dla miasta działalność nie była przedmiotem żadnych rozgrywek politycznych.

z poważaniem

Mariusz Piasecki

prezes stowarzyszenia Zielona Stalówka

1 2 3 4 5

 

6

8 komentarzy

Komentarze

 1. estel

  16 maja 2018 at 19:35

  Pan Piasecki chyba nie bardzo rozumie treść oświadczenia. Jeśli jakaś organizacja działa ‘przy’ czymś to nie znaczy ze jest tego częścią. Miasto nie jest od tego aby przejmować inicjatywy organizacji i pokrywać koszty w 100%. Może uczestniczyć w kosztach i zaproponowało kwotę 2.5 tys. Tym bardziej ze jak można przeczytać stowarzyszenie ma inne projekty w planach i rodzi się pytanie czy mieszkańcy tez maja płacić bo prezes nie pomyślał o utrzymaniu w późniejszym czasie? W ten sposób każda organizacja mogłaby się domagać przejęcia przez miasto własnych projektów i ich utrzymywania. Głupota! Trzeba było myśleć o przyszłości drzewka przed a nie po. Zresztą macie zainteresowanie projektem to pewnie zrobicie na utrzymanie czego życzę?

  • www

   17 maja 2018 at 00:58

   Estel bzdury piszesz. Określenie, że coś funkcjonuje przy jakiejś instytucji nie oznacza że coś stoi obok ale, że jest z tą instytucją powiązane lub zostało przez tę instytucje powołane. To pierwsza sprawa.

   Druga sprawa to, że lansować to się można przy tym było, ale jak przychodzi do utrzymania to już chętnych nie ma. Wyszukaj sobie artykuły i fotorelacje z otwarcia.

   Trzecia sprawa: Jeżeli utrzymanie tego drzewka to taki problem dla miasta to ile będzie kosztowało utrzymanie parku wodnego, linowego i wielu innych.

   Czwarta sprawa to trend miasta do bycia “eko”. To ładnie wygląda na zdjęciach, ale jak na to popatrzeć to traci sens. Kupujemy dużo droższe autobusy elektryczne, podczas gdy zwykły autobus sam w sobie jest ekologiczny jeżeli przesiadają się do niego kierowcy samochodów. Z jednej strony wydaje się majątek, żeby kupować autobusy elektryczne, z drugiej betonuje się miasto kolejnymi parkingami i drogami, żeby kierowcy chętniej kupowali kolejne auta i chętniej nimi jeździli.

   • estel

    17 maja 2018 at 09:36

    Nie sądzę abym pisał bzdury. Odsyłasz mnie do artykułów z tego okresu. Chyba w większości z nich pisze „projekt został zgłoszony przez Stowarzyszenie Zielona Stalówka działający przy MZK”. Nie przypominam sobie sprostowania ze strony stowarzyszenia, ale może gdzieś jest?

    Druga sprawa. Kto przygotował teren pod drzewko, zapłacił za przygotowanie terenu do instalacji, gmina czy stowarzyszenie? Jeżeli koszty pokryła gmina, dała też plac, to chyba zwykła kultura nakazywałaby już czy się chce czy nie, zaproszenie władz miasta (które reprezentują ta gminę) do otwarcia drzewka solarnego. Co jest więc lansem? Uczestniczenie w otwarciu w którym miało się udział w przygotowaniu? No chyba że chcesz mi napisać, iż to stowarzyszenie poniosło wszelkie koszty łącznie np z dzierżawą i przy przygotowaniem terenu jak i tym całym artystycznym programem który towarzyszył tego dnia?

    Trzecia sprawa, tak jak napisałem, gmina nie jest od ponoszenia 100% kosztów nie własnych projektów. Zgodziła się uczestniczyć w kosztach jak można przeczytać, ale nie całości. Jej celem jest wspieranie, tak samo jak organizacji uzupełnienie. Jeśli nie miało się pomysłu na pokrycie kosztów od początku projektu, to trzeba szukać gdzie indziej jak np. sponsor, firma, która w zamian za pomoc finansową dostanie kawałek powierzchni na reklamę. Tak? Nie przyrównuj więc własnych projektów gminy do prywatnych projektów organizacji.

    Reasumując dopóki była zgoda każdemu układ ten pasował. Nastąpił rozwód i zaczyna się przerzucanie. I niestety, to nie prezydent próbuje uwikłać politycznie stowarzyszenie, ale chyba sam prezes zaczynając od publicznego komentarza na fb na profilu kandydata na radnego w wyborach uzupełniających w odniesieniu do prezydenta. Jakoś trudno nie skojarzyć tej postaci ze stowarzyszeniem?

   • estel

    17 maja 2018 at 11:20

    I jeszcze jedno, na tych pismach ze Stowarzyszenia Zielona Stalówka w nagłówku jest adres ul. Komunalna 1, czy to nie adres MZK? Czyli jednak prezydent ma rację “funkcjonuje przy MZK”, a jesli tak to chętnie zobaczyłbym sprawozdanie finansowe za rok 2016 i 17 jakie były koszty administracyjne prowadzenia Stowarzyszenia i kto je poniósł? Czy jest gdzieś dostępne?

 2. Grzegorz

  16 maja 2018 at 23:12

  Panie Priasecki czy tym artykułem chce pan tylko zaistnieć w mediach. To jest gadanie o niczym. Zrobił pan aferę z drzewka solarnego. Proponuję konsultację psychiatryczną. Próbował pan szczęścia w biznesie ale nie wyszło i komornik zostawił panu tylko skarpetki a było tak pięknie , piękne domy, samochody itd. A teraz szuka pan ciepłej posadki. Ale pana kwalifikacje raczej mizerne.

 3. bonzo

  17 maja 2018 at 08:52

  Problem jest dwupłaszczyznowy : w skali konkretnego tematu jest kwestia uczestnictwa Miasta w finansowaniu tego projektu , widac to chęc podtrzymania pozytywnego obrazu świecącego drzewka i jego “ojców chrzesnych ” a jednoczesnie poprzez ograniczenie wsparcia chęć do przysporzenia kłopotów szefostwu Stowarzyszenia ktore probuje myslec i wypowiadac sie samodzielnie .
  Na płaszczyźnie makro jest to przesłanie w duchu podwazania nieomylnosci Nadbereżnego , pojawiaja sie powazne osoby ktore mówią : zarządzajmy miastem inaczej , byc może i sprawniej , nie podejmujmy działań ktore antagonizują a tym bardziej będą dla Miasta za kilka lat źródłem kłopotów … i dlatego emanacja nieomylności zwija się w pierwszych drobnych bólach .

 4. rolada

  17 maja 2018 at 16:16

  Strasznie bogata korespondencja pomiędzy niegdysiejszymi “przyjaciółmi”. Uważam, “estel” delikatnie ale mija się z prawdą, twierdząc, że miasto nie jest od przejmowania czegokolwiek od kogokolwiek i utrzymywania na garnuszku podatnika. Tu akurat jest odwrotnie, bo prezydent dowiódł, że gdy chce to tak zrobi(vide obiekty po KUL!!!) Zbyt wiele/u (a może tylko jedna) osób jest zaangażowanych utrącaniem p. Piaseckiego. Pamiętamy jakie to były zachwyty wypływające z magistratu kiedy zrodził się temat owego drzewka solarnego. O panu Paiaseckim nikt wówczas nie słyszał tylko brylował wszędzie p. Nadbereżny! Po roku czasu okazuje się, że to nie był sukces a porażka dlatego jest sierotą. Nie ładnie p. Nadbereżny teraz sianem się wypychać, przecież nie jest niczym oszpecony by uciekać od odpowiedzialności. Po części to był także pana sukces albo go pan za wcześnie do siebie przygarnął nie pozwalając w przestrzeni zaistnieć p. Piaseckiemu!

 5. ladamoment

  18 maja 2018 at 13:28

  Tak mi się wydaje, że pan Piasecki to niebawem będzie miał zakaz wjazdu do miasta – gospodarz zaczął od stopniowania, od mzk! Może się tak zdarzyć, że będzie musiał na rogatkach zawracać bo tak będzie chciał prezio. Na nic by się zdało przedostanie się samolotem, aeroklub chce miasta przejąć więc i ten środek lokomocji będzie pod kontrolą. Panie Piasecki ciężkie czasy idą dla pana, ale może pan to zmienić. Wystarczy zmienić tego jak to pan powiedział “szkodnika” tej jesieni i będzie pan mógł być u siebie. Wystarczy zebrać trochę ludzi, zrobić profesjonalną kampanię i wygrać wybory prezydenckie czego panu życzę. Do dzieła i przegonić tego nieudacznika z miasta który prowadzi miasto na manowce! Nie może pan pozwolić na gnojenie siebie!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Stalowa Wola – tu również rodziła się „Solidarność”

stw24.pl10 sierpnia 2020
woda-kran

Przerwa w dostawie wody

stw24.pl10 sierpnia 2020

Stalowowolskie obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej

stw24.pl10 sierpnia 2020

Voster ATS Team na Czech Tour

stw24.pl6 sierpnia 2020

Centrum aktywności seniora już za pół roku

stw24.pl5 sierpnia 2020
uwaga -wstep-wzbroniony

Uwaga – obowiązuje zakaz wstępu na teren poligonu!

stw24.pl3 sierpnia 2020

Afryka, escape room, warsztaty z koniem w MBP

stw24.pl3 sierpnia 2020

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Moje Miasto Przyszłości – Stalowa Wola 2050”

stw24.pl31 lipca 2020

Syreny alarmowe w Gminie Radomyśl n/Sanem

stw24.pl31 lipca 2020