kultura i rozrywka

Zielona Stalówka odpowiada Prezydentowi.

Zielona Stalówka odpowiada Prezydentowi.

Dziś do redakcji wpłynęła odpowiedz na oświadczenie prezydenta miasta Lucjusza Nadbereżnego

Stanowisko Zarządu Zielonej Stalówki w sprawie informacji zamieszczonej na portalu Stalowa Wola oficjalny portal miasta.

Pan Prezydent użył w informacji słów „Stowarzyszenie Zielona Stalówka funkcjonujące przy MZK sp. z o. o.”. Zdanie to wprowadza w błąd jakoby bez MZK Stowarzyszenie nie mogło funkcjonować. Stowarzyszenie jest niezależne od MZK, a MZK nie jest jego członkiem. Zarabia na siebie od 2010 roku prowadząc działalność pro środowiskową na terenie całego kraju w tym produkując i wydając filmy i książeczki oraz realizując różnego rodzaju projekty o charakterze edukacyjnym.

Warto zauważyć, że za kadencji obecnych władz Stalowej Woli nie doszło do realizacji żadnego projektu edukacyjnego związanego z ochrona środowiska. Na koniec to stowarzyszenie sfinansowało produkcję drzewka ryzykując własne środki bo przecież mogliśmy grantu nie otrzymać. Pokryliśmy również w części z własnych środków wartość nie odliczonego podatku VAT.

Dwukrotnie zwracaliśmy się z propozycją uregulowania sprawy funkcjonowania drzewka i jedyną odpowiedzią było pismo z dnia 22 czerwca 2017r. Na kolejne pismo z stycznia 2018r nie otrzymaliśmy odpowiedzi rozumiejąc, że stanowisko miasta się nie zmieniło. Nie rozumiem natomiast dlaczego propozycja uregulowania prawnego w postaci umowy jest ofertą skandaliczną. Uregulowanie tego problemu jest wręcz obowiązkiem władz Stowarzyszenia odpowiedzialnego za jego funkcjonowanie. Dodam, że składając naszą propozycję nie określaliśmy żadnej kwoty zapraszając do nawiązania kontaktu, którego Pan Prezydent jak sam przyznaje nie nawiązał. Nadmienię, że mógł zaproponować dzierżawę lub zakup za symboliczne 1 zł i nie było by to niewłaściwe. Oprócz sprawy kosztów jest to również kwestia odpowiedzialności za jego byt w przestrzeni publicznej, za który oprócz stowarzyszenia nikt w tym stanie formalnym nie ponosi odpowiedzialności.

Skierowanie ofert do innych podmiotów jest kontynuacją działalności, którą prowadzi stowarzyszenie. Jesteśmy w stanie wyprodukować każdą ilość drzewek na wzór naszego. Projekt tego drzewka i posiadane przez Stowarzyszenie na własność prawa autorskie oraz fakt, że posiadamy wiedzę jak go zbudować powodują, że prowadzenie produkcji i sprzedaży tego typu instalacji jak stoi w Stalowej Woli może być przedmiotem działalności gospodarczej stowarzyszenia. Skierowane do różnych podmiotów oferty dotyczą właśnie takiej możliwości zarabiania i nie ma tu nic nadzwyczajnego ani niewłaściwego. Prowadzone w 2017r rozmowy z potencjalnymi kontrahentami (nie tylko samorządami) dotyczyły sprzedaży kilku sztuk drzewek.

Potwierdzam, że zwróciliśmy się do Pana Prezydenta z prośbą o wsparcie finansowe w wys. 5000 zł bowiem koszty obsługi (bez ubezpieczenia) rocznie przekraczają kwotę 8 tys. złotych. Otrzymana propozycja dofinansowania kwotą 2,5 tys. zł rocznie jest tylko wzmocnieniem argumentu o konieczności uregulowania funkcjonowania drzewka w przestrzeni publicznej bowiem nie możemy liczyć tylko na łaskę władz miejskich.

Uważam żeby raz na zawsze zamknąć temat drzewka, którego jak pisze Pan Prezydent „dysponentem są mieszkańcy” to właśnie on jako reprezentant mieszkańców i włodarz gminy powinien uregulować formalnie sprawę drzewka przyjmując go na własność gminy lub podpisując umowę kupna, użyczenia lub dzierżawy. Angażowanie drzewka i stowarzyszenia do jakiejś gry politycznej jest niepotrzebne i nie służy stowarzyszeniu, którego dotychczasowa wieloletnia cicha i korzystna dla miasta działalność nie była przedmiotem żadnych rozgrywek politycznych.

z poważaniem

Mariusz Piasecki

prezes stowarzyszenia Zielona Stalówka

1 2 3 4 5

 

6

8 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Przedszkolaki udekorowały Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl25 października 2021

Projekt „Tradycja jak źródło” w Domu Kultury w Pysznicy

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021