W Stalowej Woli

Źle czy dobrze z Chińczykami?

Źle czy dobrze z Chińczykami?

Wraz z informacjami o problemach LiuGonga pojawia się coraz więcej głosów krytykujących sprzedaż Chińczykom części Huty, zajmującej się produkcją maszyn budowlanych.

Czy więc wejście do Stalowej Woli chińskiego inwestora było dobre, czy złe dla Stalowej Woli?

NIE BYŁO I NIE MA POWROTU

W Stalowej woli cały czas można spotkać opinie według których największym złem było dopuszczenie do rozpadu Huty i sprzedaż jej poszczególnych części. Brzmi w tych opiniach tęsknota za “Hutą matką”, wielkim kombinatem dającym pracę i mieszkanie. Niestety, w takim kształcie Huta nie miała szans przetrwać. Można długo dyskutować czy to, co się stało było wynikiem błędów w zarządzaniu fabryką, czy brakiem mądrej polityki właściciela, którym był skarb państwa, czy też niezależnymi wpływami różnych kryzysów ekonomicznych. Nie ulega wątpliwości, że Huta nie miała szans przetrwać w kształcie organizacyjnym ukształtowanym w czasach PRL-u. Nie była w stanie konkurować i się rozwijać. Nie ma również szans na powrót do tego co było.

POLSKIEGO INWESTORA BRAK

Żeby to, co z Huty zostało mogło funkcjonować i się rozwijać potrzebny był inwestor. Przez szereg lat nie potrafiono albo nie chciano go znaleźć. Wśród nich nie było żadnego poważnego polskiego inwestora.

Trzeba również przestać łudzić się, że taki polski inwestor stworzyłby pracownikom lepsze warunki niż inwestor zagraniczny. W samej Stalowej Woli nie brakuje przykładów na to, że polski pracodawca wcale nie jest lepszy od zagranicznego. Te fakty z trudem przebijają się do świadomości tych, którzy cały czas przekonani są, że najlepiej by było żeby Huta była dalej państwowym przedsiębiorstwem, a jeżeli już prywatnym, to w ostateczności mógłby ją przejąć polski inwestor. Przecież ostatecznie żaden polski inwestor nie zgłosił poważnego zainteresowania kupnem Huty.

NIE TAKI CHIŃSKI SMOK STRASZNY

Kiedy wiadomo było, że LiuGong, to najpoważniejszy kandydat do kupienia Huty, rozpoczęły się spekulacje, czyli straszenie chińskim smokiem. Chińczycy mieli zwolnić wszystkich pracowników i zatrudnić tylko Chińczyków. W innej wersji mieli tylko przejąć technologię i zamknąć zakład. Według jeszcze innej pogłoski mieli tu zrobić obóz pracy, jak w Chinach, czyli ostry reżim w pracy i głodowe wynagrodzenia. Trzeba o tym przypomnieć, bo do tej pory można spotkać różne równie “wiarygodne” i “fachowe” głosy. Jak dotąd LiuGong nie jest obozem pracy, a Chińczycy podpisali pakiet socjalny. Z przejęciem technologii też raczej nie wychodzi im dobrze, bo obniżenie jakości produkcji nie jest żadną tajemnicą.

JEŻELI NIE CHIŃCZYCY, TO CO?

Jasno widać, że Liu Gong nie był żadnym nieszczęściem dla Stalowej Woli. Bez wdawania się w szczegóły nie było przecież innego poważnego inwestora. Sama Huta nie miała potencjału żeby wytrzymać konkurencję i rozwijać produkcję. Więc co? Obojętne jak potoczą się dalsze losy LiuGonga w Stalowej Woli przez te kilka lat
zapewniono pracę dla kilkuset osób i znaczące wpływy podatkowe do budżetu miasta. Nie można również zarzucić Chińczykom braku patrzenia w przyszłość. Byli pierwszą firmą w mieście, która nawiązała szeroką współpracę z Politechniką w celu przygotowania fachowej kadry. Lepiej więc życzyć LiuGongowi pokonania obecnych trudności i rozwijania biznesu w Stalowej Woli niż wypisywać złośliwe komentarze i nie mądre opinie. Jeżeli Chińczykom się nie uda, to wątpliwe czy pojawi się
kolejny, duży inwestor z branży maszyn budowlanych.

Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021

Wycieczka autobusowa – „Bliskie spotkania z architekturą”

stw24.pl29 lipca 2021

Grali o Puchar Starosty

stw24.pl29 lipca 2021

Onko Tour – Rowerem po zdrowie

stw24.pl28 lipca 2021

Powiat przejmuje „Medyka”, szkołą nadal będzie kierował Robert Grzyb

stw24.pl23 lipca 2021

Będzie remont sali sportowej przy CEZ w Stalowej Woli

stw24.pl23 lipca 2021