W Stalowej Woli

Zlikwidują problem komunikacyjny w mieście

Zlikwidują problem komunikacyjny w mieście

Turborondo już w przyszłym roku zostanie wybudowane u zbiegu ul. Ofiar Katynia, ul. Mickiewicza, ul. Solidarności i nowo projektowanej ulicy. Inwestycja ta ma znacznie poprawić komunikację w tym rejonie, ponadto będzie możliwość opuszczenia skrzyżowania nawet przy zamkniętych rogatkach na przejeździe kolejowym.
Realizacja tego projektu jest zaplanowana w przyszłym roku. Koszt tej inwestycji to 7 mln zł.
Miasto będzie starać się o dofinansowanie na tę inwestycję w ramach ogłoszonego przez Wojewodę Podkarpackiego naboru wniosków do wieloletniego programu „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. By uzyskać większe szanse na dofinansowanie Gmina Stalowa Wola weszła w partnerstwo z Powiatem Stalowowolskim, który dołoży do tej inwestycji 170 tys. zł.

Prace te, jak wyjaśniał Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, mają prowadzić do wykonania w ostatecznym etapie łączniczka do obwodnicy Stalowej Woli i Niska, tak aby ruch ciężki wyprowadzić ze strefy ekonomicznej poza miasto. Ponadto turborondo rozładuje też korki, które szczególnie tworzą się w tym miejscu około godz. 7 i 15 , a co za tym idzie utrudniają też ruch w dalszej części ul. Ofiar Katynia. – Mamy nadzieję, że ten nowy układ spowoduje, że te problemy komunikacyjne, które są w tym miejscu zostaną rozwiązane – mówi prezydent.
Niestety jednak, znaczna część finansowania tej inwestycji wartej 7 mln zł. spocznie na mieście, gdyż będą to środki niekwalifikowane, głównie związane z modernizacją kanalizacji sanitarnej pod rondem – 3,5 zł mln zł, czyli prace bezpośrednio nie związane z częścią drogową. W przyszłorocznym budżecie miasta zostanie zabezpieczone 5 mln zł na tę inwestycję.

Jak wyjaśnia Sylwester Piechota, naczelnik Wydziału Inwestycji, Transportu i Promocji Gospodarczej zostanie przebudowany i wzmocniony około 400 metrowy odcinek ul. Solidarności, w ramach robót będzie zmieniona całkowicie nawierzchnia, droga zostanie podniesiona, a także zostanie wymieniona ścieżka rowerowa.
Skrzyżowanie będzie w formie dwupasowego ronda, zwanego turborondem. Będzie miało tę zaletę, że pozwoli przy zamkniętym przejeździe kolejowy komunikować się pojazdom w relacji ul. Kwiatkowskiego – ul. Ofiar Katynia z ul. Solidarności. Będą dwa pasy, ci którzy będą chcieli pojechać z ul. Ofiar Katynia na ul. Mickiewicza ustawią się na lewym pasie, a ci którzy w kierunku ul. Solidarności na prawym pasie i będą mogli bezkolizyjnie przejechać. Oczywiście też będziemy chcieli zmodernizować skrzyżowanie ul. Kwiatkowskiego z ul. Ofiar Katynia, dlatego by w pełni efektywnie wykorzystać to nowego rozwiązanie – wyjaśniał naczelnik. Dodał, że projekt ten przewiduje powstanie nowego przystanku komunikacji miejskiej przy samym dworcu kolejowym, przy wjeździe na parking restauracji.
Radni zwrócili uwagę na to, że skrzyżowanie ul. Solidarności z ul. Ofiar Katynia około 2000 roku było już przebudowywane. Radny Zbigniew Paszkiewicz przypomniał, że w tym rejonie były prowadzone potężne prace ziemne. Również radny Mariusz Kunysz zaznaczał, że o takich inwestycjach miasto powinno myśleć kompleksowo, by nie było konieczności ponownego rozkopywania ulic.

solidarnosi (Kopiowanie)

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021