Fotorelacje

Zobacz samurajską zbroję i inne arcydzieła sztuki japońskiej

Zobacz samurajską zbroję i inne arcydzieła sztuki japońskiej

– Dzisiejsza wystawa arcydzieł jest zaproszeniem do niezwykłego, barwnego świata sztuki. Prezentujemy wybitne dzieła od XVIII do XX w. pochodzące z największych i najważniejszych polskich kolekcji muzealnych – mówiła Lucyna Mizera, dyrektor muzeum Regionalnego w Stalowej Woli podczas otwarcia wystawy pt. „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich”.

Obecna na wernisażu Bogna Dziechciaruk-Maj, dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie wyjaśniała, że ekspozycja ta została przygotowana z okazji jubileuszu tej placówki, który odbył się w listopadzie ubiegłego roku. – Pomysł jest następujący: pokazać to, co najcenniejsze, nie tylko w kolekcji krakowskiej, ale także w polskich zbiorach muzealnych w innych miastach. Życzę przyjemności obcowanie z piękną sztuką, z pięknymi przedmiotami, z pięknem po prostu. Życzę byście się państwo w to zagłębili, a w tej ekspozycji da się podejść blisko do obiektu, zobaczyć przedmiot, tkaninę. To jest wielka przyjemność – zachęcała do oglądania.

Jak podkreślała Anna Król, kurator wystawy, bez przesady można powiedzieć, że są tu prawdziwe arcydzieła. – Przedstawiamy najcenniejsze, najważniejsze i najpiękniejsze przedmioty japońskie w kolekcjach polskich. Jest tu jedna szczególna kolekcja – Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego, zebrał on jedną z najcenniejszych kolekcji w Europie, wspaniałe drzeworyty, przedmioty rzemiosła artystycznego. Uzupełniłam ten zbiór przedmiotami z innych kolekcji. Materiał ten jest tak podzielony, aby maksymalnie przybliżyć tę inną, bardzo trudną dla Europejczyka, dla przedstawiciela świata Zachodniego kulturę i sztukę. Podzieliłam to na tematy tak, aby było łatwiejsze do zrozumienia, do zobaczenia – mówiła kurator.
Podział wystawy na: Prolog, Import i Eksport ilustrują obecność i fascynację sztuką japońską w Europie w XVIII i XIX wieku, natomiast Kobieta, Wojownik, Spektakl, Duchowość i Natura zbliżają do odmiennej, inspirującej kultury.

Ekspozycja będzie prezentowana do 25 października.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Stalowowolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

stw24.pl14 października 2021

IV Leśny Charytatywny Festiwal Sportu z udziałem Mistrza Olimpijskiego

stw24.pl5 października 2021

Rodzinny piknik ,,Wakacje – czas start !”

stw24.pl30 czerwca 2021

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

„Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

„Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020