W Stalowej Woli

ZUS apeluje o odbieranie listów z nowymi numerami

ZUS apeluje o odbieranie listów z nowymi numerami

Od nowego roku pracodawcy będą musieli odprowadzać składki na nowy jednolity rachunek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do pracodawców listy z numerami tych kont. Nie wszyscy jednak tę korespondencję odbierają.

– W październiku ZUS wysłał do wszystkich podmiotów opłacających składki informację o nowych zasadach opłacania  składek na ubezpieczenia społeczne. Ten jednolity rachunek składkowy to jest  nic innego jak nowy numer konta, na który należy odprowadzać składki od 1 stycznia 2018 r. Obecnie płatnik opłacający składki ZUS, zarówno przedsiębiorąca jak i inny podmiot odprowadza je na cztery rożne numery kont. Po 1 stycznia, jeśli dokonuje płatności nawet za grudzień, ale ma termin do 10 lub 15 dnia miesiąca, to składki będzie musiał wpłacić na ten indywidualny rachunek zwany e-składką – wyjaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Dodaje, że pojawiają się sygnały, że wiele osób ma wątpliwości, czy otrzymało na pewno pismo z ZUS-u. – Każdy z płatników jeśli ma wątpliwości może to sprawdzić po numerze.  W ostatnich 10 cyfrach całego numeru jest zawarty numer NIP danego podmiotu, który odprowadza składki. Ponadto w przypadku jakichkolwiek  wątpliwości można się skontaktować z placówką ZUS. Można też wejść na specjalną stronę internetową www.eskladka.pl  po wpisaniu danych identyfikacyjnych np. numeru NIP wyświetli się numer rachunku składkowego – mówi rzecznik.

Niestety nie wszyscy odbierają listy polecone  z numerami nowych rachunków wysyłane przez ZUS. Z końcem października została zakończona wysyłka tej korespondencji.  Jak mówi Elżbieta Stelmach, kierownik inspektoratu ZUS w Stalowej Woli, z  terenu stalowowolskiego i niżańskiego obsługiwanego przez inspektorat w Stalowej Woli nie zostało odebranych 1 180 listów. Przyczyny tego są różne, czy to nie podjęcie w terminie, czy też ze względu na zły adres. – Apelujemy, by się  nie bać podejmować takich przesyłek adresowanych przez ZUS – mówi Elżbieta Stelmach.

W skali kraju ZUS wysłał  2,5 mln listów, a niedobranych było około 70 tys. – Jeśli ktoś nie odebrał tego listu może przyjść do placówki ZUS-u i go odebrać lub też wejść na stronę eskladka.pl i sprawdzić numer rachunku – podpowiada rzecznik.

Dodaje, że jeśli płatnik odprowadzi składki  na niewłaściwy numer rachunku w styczniu przyszłego roku i składka nie dotrze do ZUS-u, to może zdarzyć się sytuacja, że płatnik  nie będzie objęty ubezpieczeniem chorobowym. Natomiast w przypadku  zaległości w składkach, ta najbliższa wpłata wykonana na podstawie nowego numeru rachunku pokryje najstarsze zaległości.

Ponadto więcej informacji na temat e-składki można uzyskać podczas szkoleń, które odbywają się w placówkach ZUS w każdą środę o godz. 9 i potrwają do połowy grudnia.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

Przedszkolaki udekorowały Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021