W Stalowej Woli

Żyje dzięki bratu, który dał jej szpik

Żyje dzięki bratu, który dał jej szpik

Osiem miesięcy temu Agnieszka Pietrasek, a rok temu nazywała się Cichoń otrzymała nowe życie od swojego brata. Chora na białaczkę kobieta przeszła rodzinny przeszczep. W ubiegłym roku na jej rzecz Stowarzyszenie Dobro Powraca prowadziło akcję rejestracji dawców szpiku.

Jestem osiem miesięcy po przeszczepie, czuję się dobrze. Zachęcam potencjalnych dawców do tego, by rejestrowali się. Gdy dowiedziałam, się że jest dawca byłam szczęśliwa – mówi Agnieszka Pietrasek, która trzy dni przed przeszczepem wyszła za mąż.
Kobieta dowiedziała się o swojej chorobie właściwie przeze przypadek, po tym jak zemdlała. W ubiegłym roku stowarzyszenie szukało dla niej dawcy. Taka osoba znalazła się, ale ostatecznie nie zdecydował się na oddanie szpiku. Do przeszczepu  jednak doszło, bo szpik podarował Agnieszce jej brat Piotr Cichoń. Jak twierdzi mężczyzna, nie trzeba się tego bać. Nie ma żadnych obaw, że coś się stanie.
W pierwszej kolejności, jeśli chodzi o dawców jest brana pod uwagę rodzina, gdyż jest największe  prawdopodobieństwo tego, że genotyp będzie najbliższy.  – Tak samo było w przypadku Agnieszki i jej brata Piotra. Był on badany, ale nie było 100 proc. zgodności, tylko 50 proc. Gdy potencjalny dawca zrezygnował, lekarze zdecydowali o przeprowadzeniu rodzinnego przeszczepu. Decyzja była dobra, przeszczep się udał. O tym teraz spokojnie możemy mówić, gdyż do 00 dni  od jego przeprowadzenia jest obawa, że szpik może się nie przyjąć. Dlatego tej informacji wcześniej nie podawaliśmy – mówi Konrad Mężyński, prezes Stowarzyszenia Dobro Powraca.

24 września w Bibliotece Międzyuczelnianej stowarzyszenie będziemy robić kolejną akcję rejestracji szpiku kostnego, tym razem dla Piotra Zaleśnego z Niska, który choruje na białaczkę.
– Potrzebuje on dawcy, dlatego szukamy dla niego bliźniaka genetycznego, a także dla innych, którzy w takiej sytuacji się znajdują lub niestety mogą się znaleźć. Niestety, choroby nowotworowe płyną do nas bardzo szerokim strumieniem, jest ich coraz więcej. Decyzję o rejestracji trzeba podjąć świadomie, by w momencie, gdy okażę się, że ktoś jest bliźniakiem genetycznym nie zrezygnował – dodaje Mężyński.
Obecnie w DKMS-ie, Bazie Dawców Komórek Macierzystych w Polsce jest zarejestrowanych ponad 900 tys. potencjalnych dawców, w tym około 3 tys. ze Stalowej Woli.

Akcja rejestracji dawców będzie prowadzona 24 września w godz. 12.00 – 16. 00 w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli. Tego samego dnia punkt informacyjny na temat rejestracji będzie także na pikniku rodzinnym w parafii  pw. Trójcy Przenajświętszej w godz. 14.00 – 17.00.
Zarejestrować mogą się osoby zdrowe w wieku od 18 do 55 lat, które ważą przynajmniej 50 kg  i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI.
Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021