W Stalowej Woli

Żyjemy w głośnym mieście

Żyjemy w głośnym mieście

To, że w Stalowej Woli jest głośno i że są przekroczenia norm hałasu wykazuje stacja monitoringu jakości powietrza i hałasu. Są jednak miejsca, w których mieszkańcy szczególnie narzekają na tę uciążliwość. Kwestię tę na ostatniej sesji Rady Miasta poruszył radny Mariusz Kunysz.

Zwrócił on uwagę na hałas, który jest powodowany przez stację uzdatniania wody znajdującą się przy Miejskim Zakładzie Komunalnym przy ul. Komunalnej w Stalowej Woli. Te problemy zgłaszają mieszkańcy bloków przy ul. Siedlanowskiego, które znajdują się w niedalekiej odległości od stacji.
Radny zaznaczał, że ten temat był już poruszana kilka lat temu. – Został on zrealizowany, wszystko co można było zrobić, to zostało zrobione, oscyluje to w granicach dopuszczalnej normy decybeli, a jednak jest uciążliwe.  Kto z państwa w weekendy, w ciche dni  tam przebywa zauważy, że to jest duża uciążliwość dla tych osób, które mieszkają w sąsiedztwie tej stacji. Dlatego zwracam się z prośbą  w ich imieniu, ale również z wnioskiem o to, ażeby spróbować jeszcze raz do tego tematu podejść. Być może można to zrobić niewielkim kosztami, być może, co sugerują mieszkańcy, zainstalowanie dodatkowe ekrany. To pozwoliłoby wyeliminować to uciążliwe zjawisko i poprawić jakość życia w tym miejscu – mówił radny Kunysz.

Sprawa ta był poruszana przez mieszkańców w 2008 r., kiedy została wybudowana stacja uzdatniania wody i kiedy nie były jeszcze zamontowane urządzenia mające zmniejszyć hałas.  By sprawdzić jaki jest rzeczywisty poziom hałasu MZK zleciał badanie zewnętrznej firmie. Jak stwierdziło autoryzowane laboratorium, okazało się, że normy związane z poziomem hałasu były zachowane i nie było żadnych przekroczeń. Jednak by zmniejszyć uciążliwość  dla mieszkańców spółka zainstalowała dodatkowe moduły tłumiące pracę wentylatorów, które spowodowały, by funkcjonowanie stacji było mniej uciążliwe. Po zainstalowaniu tych urządzeń MZK powtórnie zleciło wykonanie niezbędnych pomiarów natężenia hałasu zarówno w dzień jak i w nocy. Dokonane pomiary wykazały, że wytwarzany hałas mieści się w normach przewidywalnych prawem, zarówno dziennych jak i nocnych.

Jak informuje MZK, podjęło wszelkie próby zniwelowania poziomu hałasu. Od tamtej pory nie wpłynęło do spółki żadne pismo, ani nie dotarła żadna informacja od mieszkańców związana z pracą stacji.

Joanna Piechuta 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021