W Stalowej Woli

Żyjemy w głośnym mieście

Żyjemy w głośnym mieście

Co jakiś czas w Stalowej Woli słychać głośne odgłosy wystrzałów. Mieszkańcy już zdążyli się do tego przyzwyczaić i nie są zaniepokojeni, że coś niebezpiecznego się dzieje. Hałas ten jest jednak uciążliwy, nie tylko dla ludzi, ale przede wszystkim dla zwierząt.

W tej sprawie zadzwoniła do nas kobieta, która mieszka w okolicach urzędu miasta. Mówi, że ma pasa, który bardzo boi się wystrzałów. Gdy wyjdzie z nim na spacer do parku, a akurat odbywają się próby strzelania, to przestraszony czworonóg ucieka do domu, tak,że właścicielka nie jest w stanie za nim nadążyć. A gdy jest w domu, a akurat są wystrzały, to cały się trzęsie i ucieka do łazienki.

– Rozmawiałam z sąsiadami, podobnie zachowują się ich zwierzęta. Ja rozumiem, że takie próby są prowadzone w mieści, ale czy ten zakład, który je prowadzi nie może w jakiś sposób poinformować mieszkańców o tym, kiedy i w jakich godzinach będą odbywać się wystrzały. W którymś z ostatnich dni odbywały się niemalże w ciągu całego dnia. O ile pamiętam to około godziny 9, 11 i 16. Gdybym wiedziała o której, to w tym czasie nie wychodziłabym z domu. W takich sytuacjach, gdyby były dłuższe próby strzelania mogłabym podać psu tabletkę uspokajającą. Tak jak na przykład robię to w Sylwestra – mówi kobieta.

Za te głośne wystrzały odpowiada Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia Ośrodek Badań Dynamicznych, który ma swoją siedziby przy ul. Ofiar Katynia. Instytut prowadzi prace związane z z odbiorem amunicji. Dlatego też podczas niektórych dni testowanie broni może być natężone, co oczywiście jest związane z głośnymi wystrzałami, które obywają się kilak razy w ciągu dnia. To, kiedy dana amunicja ma przechodzić testy, stalowowolski instytut planuje na kilka dni wcześniej.  Trzeba zaznaczyć, że to są zazwyczaj pojedyncze, nie ciągłe wystrzały.

Jak usłyszeliśmy w instytucie, trudno jest określić, w jaki sposób mieszkańcy mogliby być informowani o przeprowadzaniu takich prób. Placówka ta jest bezpośrednio związana z przemysłem zbrojeniowym, czyli jej działalność jest w pewnym stopniu objęta tajemnicą. Dlatego też podawanie do publicznej wiadomości planów pracy nie leży w jej interesie.
Oczywiście instytut zdaje sobie sprawę z tego, że praca ta może być uciążliwa dla mieszkańców, gdyż, szczególnie w pochmurne i wilgotne dni, dźwięk łatwiej się rozchodzi po mieście. Dlatego też może tylko przeprosić mieszkańców za tego typu niedogodności.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021

Wycieczka autobusowa – „Bliskie spotkania z architekturą”

stw24.pl29 lipca 2021

Grali o Puchar Starosty

stw24.pl29 lipca 2021

Onko Tour – Rowerem po zdrowie

stw24.pl28 lipca 2021

Powiat przejmuje „Medyka”, szkołą nadal będzie kierował Robert Grzyb

stw24.pl23 lipca 2021

Będzie remont sali sportowej przy CEZ w Stalowej Woli

stw24.pl23 lipca 2021