W Stalowej Woli

Żyjemy w głośnym mieście

Żyjemy w głośnym mieście

Co jakiś czas w Stalowej Woli słychać głośne odgłosy wystrzałów. Mieszkańcy już zdążyli się do tego przyzwyczaić i nie są zaniepokojeni, że coś niebezpiecznego się dzieje. Hałas ten jest jednak uciążliwy, nie tylko dla ludzi, ale przede wszystkim dla zwierząt.

W tej sprawie zadzwoniła do nas kobieta, która mieszka w okolicach urzędu miasta. Mówi, że ma pasa, który bardzo boi się wystrzałów. Gdy wyjdzie z nim na spacer do parku, a akurat odbywają się próby strzelania, to przestraszony czworonóg ucieka do domu, tak,że właścicielka nie jest w stanie za nim nadążyć. A gdy jest w domu, a akurat są wystrzały, to cały się trzęsie i ucieka do łazienki.

– Rozmawiałam z sąsiadami, podobnie zachowują się ich zwierzęta. Ja rozumiem, że takie próby są prowadzone w mieści, ale czy ten zakład, który je prowadzi nie może w jakiś sposób poinformować mieszkańców o tym, kiedy i w jakich godzinach będą odbywać się wystrzały. W którymś z ostatnich dni odbywały się niemalże w ciągu całego dnia. O ile pamiętam to około godziny 9, 11 i 16. Gdybym wiedziała o której, to w tym czasie nie wychodziłabym z domu. W takich sytuacjach, gdyby były dłuższe próby strzelania mogłabym podać psu tabletkę uspokajającą. Tak jak na przykład robię to w Sylwestra – mówi kobieta.

Za te głośne wystrzały odpowiada Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia Ośrodek Badań Dynamicznych, który ma swoją siedziby przy ul. Ofiar Katynia. Instytut prowadzi prace związane z z odbiorem amunicji. Dlatego też podczas niektórych dni testowanie broni może być natężone, co oczywiście jest związane z głośnymi wystrzałami, które obywają się kilak razy w ciągu dnia. To, kiedy dana amunicja ma przechodzić testy, stalowowolski instytut planuje na kilka dni wcześniej.  Trzeba zaznaczyć, że to są zazwyczaj pojedyncze, nie ciągłe wystrzały.

Jak usłyszeliśmy w instytucie, trudno jest określić, w jaki sposób mieszkańcy mogliby być informowani o przeprowadzaniu takich prób. Placówka ta jest bezpośrednio związana z przemysłem zbrojeniowym, czyli jej działalność jest w pewnym stopniu objęta tajemnicą. Dlatego też podawanie do publicznej wiadomości planów pracy nie leży w jej interesie.
Oczywiście instytut zdaje sobie sprawę z tego, że praca ta może być uciążliwa dla mieszkańców, gdyż, szczególnie w pochmurne i wilgotne dni, dźwięk łatwiej się rozchodzi po mieście. Dlatego też może tylko przeprosić mieszkańców za tego typu niedogodności.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021